Już jako nastolatek Dominik Przerwa odkrył technikę kolażu. Po latach pracy w branży reklamowej, artysta powrócił do dawnej pasji. W ciszy wczesnego poranka tworzy dopracowane w każdym szczególe plakaty, które łączą urok starych rycin z abstrakcyjnymi wizjami. Dominik traktuje tę formę twórczości jako odskocznię od codziennej rutyny, osobistą opowieść i zaproszenie do świata wyobraźni.
Zanurzona w świecie filmu, muzyki, żyjąca w rytmie miasta – Justyna Frąckiewicz operuje żartem, metaforą i skrótem myślowym ubranym w estetykę retro. Artystka opowiada o swojej artystycznej drodze, pracy freelancerki i inspiracjach, które przemienia w oryginalne plakaty i ilustracje.
Odrobina grozy i magii, tajemnicze pejzaże, lasy, zamczyska - światy stworzone ze skrawków starych rycin, tablic, czasopism. Ułożone w zaskakujące kompozycje, grafiki Jagody Stączek są podróżą w czasie, sentymentalną przyjemnością, która pobudza wyobraźnię i drzemiące w nas tęsknoty. Zapraszamy do gabinetu osobliwości Jagody Stączek!
Zaczęło się od kwiatów i liści rysowanych na marginesach notesów. Z czasem, po latach edukacji artystycznej i nauce technik warsztatowych, Natasza Kwiatkowska zachwyciła się kolażem i powróciła do kwiatów i liści. Artystka tworzy subtelne kompozycje roślinne, w których harmonijnie przenikają się style i epoki. Inspiracji szuka w filmach, muzyce, na wystawach, w albumach i na długich spacerach po mieście.
Na przestrzeni lat w ilustracjach Magdaleny Pankiewicz powraca motyw kobiety i wody. Artystka portretuje swoje bohaterki na plaży, w basenie, wśród fal, w pełnym zanurzeniu, przed skokiem, czy odpoczywające na kocu. Każda z tych prac ma swój wyjątkowy, nostalgiczny klimat, rodzaj zatrzymania, zamyślenia, towarzyszącego jej bohaterkom. Nie są to bowiem opowieści o wyczynach sportowych, ale raczej podróże do wnętrza, inspirowane bliskością wody. Skąd woda i kobiety w twórczości artystki? Kim byłaby Magda, gdyby nie została ilustratorką?
Dynamiczne linie, plamy koloru, sylwetki z pokazów mody - Kasia Smoczyńska czerpie inspiracje z ulic wielkich miast, pokazów kreatorów mody i natury. Plakaty Kasi zdradzają temperament, umiłowanie kontrastów i tempa miejskiego życia. Osobną kategorią jej twórczości są portrety zwierząt, ptaków i roślin, w których również odnajdziemy tę spontaniczną, zdecydowaną kreskę i nasycone barwy. Ilustracje Kasi Smoczyńskiej są wizualnym dziennikiem codziennych zachwytów artystki.
Ilustracje Oli Płocińskiej to uniwersum, w którym zwierzęta (szczególnie ukochane świnki) i ludzie żyją w otoczeniu natury, poddając się jej rytmowi. Pory roku i cykliczność zmian w przyrodzie to tematy powracające w twórczości artystki, która wydobywa istotę emocji, towarzyszących tym procesom. Artystka upraszcza swoje ilustracje, konsekwentnie odrzuca wszelkie ozdobniki tak, aby celnie spuentować sytuację, którą ukazuje. Ola Płocińska odpowiada na 10 pytań dotyczących swojej twórczości, codzienności, ulubionych artystów i miejsc.
Twórczość Martyny Berger poznaliśmy dzięki konkursowi TuEuropeana na kolaż inspirowany europejskimi archiwami cyfrowymi. Plakat Martyny zwyciężył w konkursie i od tej pory mamy okazję śledzić z bliska rozwój artystki oraz podziwiać jej świeże pomysły. Przeczytajcie o ważnych momentach w twórczym dojrzewaniu artystki, rytuałach, inspiracjach i ulubionych miejscach w rodzinnych Katowicach.
Natalia Oskiera opowiada o procesie powstawania swoich plakatów, na których kwiaty i liście plączą się w wazonach, a psy w szalikach i swetrach układają się w piramidy. Nie bez powodu głównymi bohaterami plakatów są właśnie psy i rośliny, bo jak zdradza artystka, ponad wszystko ceni bliskość natury i małe przyjemności.
Zachwyt spontanicznym ruchem dłoni po kartce, dążenie do ukazania esencji portretowanego przedmiotu - Anna Dusza zaskakuje wyrafinowaną prostotą swoich prac, które emanują ciepłem i poczuciem humoru. Artystka opowiada o zaletach techniki kolażu, ulubionych projektach i miejscach w Poznaniu.