Pierwsze, rozpalające wyobraźnię ilustrowane książki biorą szturmem emocje i wrażliwość młodego czytelnika. Pierwsze lektury są równie silnym bodźcem co plakaty - koją, dodają otuchy, zachęcają do zabawy i otwierają drzwi do nowych, fantastycznych światów: pełnych wypraw, magii i przygód. Jak obcowanie ze sztuką wpływa na najmłodszych?
Już jako nastolatek Dominik Przerwa odkrył technikę kolażu. Po latach pracy w branży reklamowej, artysta powrócił do dawnej pasji. W ciszy wczesnego poranka tworzy dopracowane w każdym szczególe plakaty, które łączą urok starych rycin z abstrakcyjnymi wizjami. Dominik traktuje tę formę twórczości jako odskocznię od codziennej rutyny, osobistą opowieść i zaproszenie do świata wyobraźni.
Dla wielu artystów kolaż jest twórczym placem zabaw, spontaniczną zabawą, której efekty zaskakują i inspirują. W kolekcji kolaży wall-being prezentujemy ponad 200 oryginalnych prac polskich artystów. Różnorodnych stylistycznie i tematycznie opowieści, stworzonych przy pomocy analogowych i cyfrowych wycinków i skrawków.
Zanurzona w świecie filmu, muzyki, żyjąca w rytmie miasta – Justyna Frąckiewicz operuje żartem, metaforą i skrótem myślowym ubranym w estetykę retro. Artystka opowiada o swojej artystycznej drodze, pracy freelancerki i inspiracjach, które przemienia w oryginalne plakaty i ilustracje.
Odrobina grozy i magii, tajemnicze pejzaże, lasy, zamczyska - światy stworzone ze skrawków starych rycin, tablic, czasopism. Ułożone w zaskakujące kompozycje, grafiki Jagody Stączek są podróżą w czasie, sentymentalną przyjemnością, która pobudza wyobraźnię i drzemiące w nas tęsknoty. Zapraszamy do gabinetu osobliwości Jagody Stączek!
Kreatywność, radość i zastrzyk endorfin – wspaniały koktajl wrażeń, wywoływanych przez uprawianie sztuki i sportu! W drugiej części naszego cyklu „W co grają artyści?” twórczynie i twórcy plakatów dzielą się swoją sportową pasją, która owocuje znakomitymi ilustracjami.
Ruszamy ze sportem na wiosnę! Zapytaliśmy naszych artystów o ich ulubione aktywności i dyscypliny sportu. Kto wybiera rower, nurkowanie, a kto "wspina się na co się da"? Przekonajcie się, jak sportowe pasje inspirują i zamieniają się w znakomite ilustracje.
Ola Szpunar przenosi na ceramiczne figurki i talerze łagodność i ciepło, znane ze swoich baśniowych ilustracji. Artystka zamienia surowość gliny w obłe kształty pokryte delikatnymi liniami rysunków roślin, zwierząt i ludzkich twarzy. Harmonia i bliskość z naturą znane z prac Oli, zyskują uproszczone, graficzne wersje na talerzach ściennych.
Zaczęło się od kwiatów i liści rysowanych na marginesach notesów. Z czasem, po latach edukacji artystycznej i nauce technik warsztatowych, Natasza Kwiatkowska zachwyciła się kolażem i powróciła do kwiatów i liści. Artystka tworzy subtelne kompozycje roślinne, w których harmonijnie przenikają się style i epoki. Inspiracji szuka w filmach, muzyce, na wystawach, w albumach i na długich spacerach po mieście.
Na przestrzeni lat w ilustracjach Magdaleny Pankiewicz powraca motyw kobiety i wody. Artystka portretuje swoje bohaterki na plaży, w basenie, wśród fal, w pełnym zanurzeniu, przed skokiem, czy odpoczywające na kocu. Każda z tych prac ma swój wyjątkowy, nostalgiczny klimat, rodzaj zatrzymania, zamyślenia, towarzyszącego jej bohaterkom. Nie są to bowiem opowieści o wyczynach sportowych, ale raczej podróże do wnętrza, inspirowane bliskością wody. Skąd woda i kobiety w twórczości artystki? Kim byłaby Magda, gdyby nie została ilustratorką?