Obraz dzieciństwa - kolekcja plakatów dla dzieci

Pierwsze, rozpalające wyobraźnię ilustrowane książki biorą szturmem emocje i wrażliwość młodego czytelnika. Pierwsze lektury są równie silnym bodźcem co plakaty - koją, dodają otuchy, zachęcają do zabawy, otwierają drzwi do nowych, fantastycznych światów: pełnych wypraw, magii i przygód. Jak obcowanie ze sztuką wpływa na najmłodszych?

Klasyka polskiej ilustracji dla dzieci

Bohdan Butenko

Bohdan Butenko ilustracja do wierszy Jana Brzechwy "Androny"

Wyobraźnię wielu z nas ukształtowały pierwsze lektury i towarzyszące im ilustracje. Dla pokoleń dorastających w latach 60. - 90. XX w. były to ilustracje Bohdana Butenki, Janusza Stannego, Jana Marcina Szancera, Olgi Siemaszko, Józefa Wilkonia, Janusza Grabiańskiego, czy Elżbiety Gaudasińskiej. Lista twórców jest długa, a ich styl niezwykle różnorodny, inspirowany zarówno awangardowymi ruchami w sztuce współczesnej i architekturze, jak i sztuką ludową.

Ilustracja Elżbiety Gaudasińskiej do "Calineczki" H. Ch. Andersena

Ilustracja Elżbiety Gaudasińskiej do "Calineczki" H. Ch. Andersena

W polskiej ilustracji od połowy do końca XX w. widać estetyczną bezkompromisowość, tradycyjne techniki warsztatowe – takie jak linoryt, drzeworyt, czy sitodruk oraz surowość formy, która nie próbuje przypodobać się najmłodszym. Bohaterowie baśni, wierszy, czy opowiadań nie spoglądają na czytelników wielkimi, łagodnymi oczami rodem z filmów Disneya. Kiedy Czerwony Kapturek wkracza do lasu, wokół panuje atmosfera grozy, zewsząd czyha niebezpieczeństwo i czytelnik nie ma wątpliwości, że w świecie baśni wilk jest naprawdę zły.

Okładka książki Anny Onichimowskiej "Koniec świata i poziomki" il. Bohdan Butenko 

Ilustracja Marcina Szancera z "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy

Wokół emocji dziecka

Współczesna ilustracja dla dzieci ukazuje trochę inną wizję świata. Jest równie eksperymentalna i często bezkompromisowa wizualnie, jednak w jej centrum stoją dziecięce emocje i zabawa formą. Znakomici polscy artyści i artystki przyjmują perspektywę dziecka, estetycznie nawiązują do dziecięcych ilustracji. Agata Królak, Susie HammerKasia Kucwaj-Tybur, Daria Solak, czy Anna Dusza czerpią ze spontanicznej twórczości, która nie boi się mocnych plam kolorów, uproszczonych form i szalonych pomysłów.

Zarówno w ilustracji książkowej jak i grafikach tworzonych z myślą o dekoracji wnętrz, widać ponadczasowy zachwyt naturą, chęć zarażenia najmłodszych miłością do roślin i zwierząt. Ola Ogorzałek (Studio Stonka) to jedna z artystek, dla których natura jest główną inspiracją i tematem twórczości. W pracach Oli staranne, realistyczne ilustracje układają się na wzór starych tablic zoologicznych i botanicznych. Z niezwykłą precyzją i wyczuciem koloru, artystka układa kompozycje tematyczne, które zachwycają i dzieci, i dorosłych. 

Przejdźmy jednak do zagadnień praktycznych i zobaczmy jak wyglądają współczesne plakaty i grafiki tworzone z myślą o najmłodszych.

Czy dziecko potrzebuje sztuki?

Oczywiście! Obcowanie ze sztuką od pierwszych dni życia stymuluje kreatywność, empatię, uważność i wrażliwość estetyczną. Plakat pełni funkcję dekoracyjną oraz jednocześnie rozwija wyobraźnię najmłodszych. Plakat nie musi być wcale edukacyjny, żeby uczyć wartości i wrażliwości. Tak jak zabawki, czytanie książek, pierwsze próby chwytania kredek, czy budowle z klocków - grafika jest bodźcem rozwojowym. Tworzy atmosferę wnętrza, daje poczucie bezpieczeństwa, wprowadza w klimat zabawy lub odpoczynku.

Jaki obraz do pokoju dziecka?

Przede wszystkim szukajmy plakatów, wśród których codzienna zabawa i odpoczynek będą przyjemnością. Niech każdy rzut oka na ścianę przynosi radość, pobudza ciekawość, zachęca do zadawania pytań. W zależności od zainteresowań i temperamentu mieszkańca/ów pokoju, plakaty mogą być dobrane na zasadzie kontrastu lub wpisywać się w kolorystykę pomieszczenia. Czyli wybieramy kierując się kluczem zainteresowań i kolorystyką (kontrastową lub spójną z wnętrzem).

Inspirujące jest także tworzenie galerii ściennych z różnych plakatów, grafik i zdjęć. Niech galeria rośnie i zmienia się wraz z mieszkańcem pokoju. Fotografie z ważnych wydarzeń, podróży, spotkań; wymieszane z barwnymi ilustracjami, obrazami i pamiątkami rodzinnymi to niepowtarzalna kompozycja, która sprawi, że wnętrze będzie osobiste i przytulne. Jeśli nie czujesz się na siłach, by stworzyć własną galerię ścienną - możesz skorzystać z naszych inspiracji, gotowych i sprawdzonych zestawów plakatów.

Zaletą plakatów jest również to, że łatwo je wymienić, kiedy dziecko wyrośnie z dawnych zainteresowań lub gdy przyjdzie czas na nowy wystrój pokoju. Nowe obrazy to prosty sposób na spektakularną metamorfozę wnętrza.

Czytać, słuchać, doświadczać

Dzieci chłoną wiedzę o świecie z każdego spotkania, każdej lektury, czy każdej bajki i filmu. Ich wyobraźnię rozpalają zabawy, odgrywanie ról, naśladowanie dorosłych i wszystkie codzienne aktywności i kontakty z otoczeniem. Sztuka jest jednym z najsilniejszych bodźców, ponieważ jest wejściem do osobistego uniwersum drugiej osoby, przełamuje bariery, pokazuje, że niemożliwe nie istnieje. Dla dziecięcej wrażliwości i wyobraźni jest niezwykłą nauczycielką i przewodniczką. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi czerpali radość z malowania, lepienia, rysowania, kolorowania i wszelkich twórczych aktywności. Tak samo rozwojowe jest słuchanie muzyki, oglądanie filmów, odwiedzanie muzeów, czytanie książek i dom, w którym plakaty, zdjęcia, obrazy tworzą bezpieczną i inspirującą przystań.

Dodano do ulubionych
Artykuł został usunięty z koszyka