Sitodruk
Tym razem przyglądamy się jednej ze szlachetnych, tradycyjnych metod druku warsztatowego. Serigrafia (sitodruk) przez swój rękodzielniczy charakter pozwala artyście na bardzo dużą swobodę wyboru kolorystyki, czy papieru, narzucając jednocześnie pewne ramy i ograniczenia. Druk sitowy wymaga technicznej wprawy i precyzji. Nic dziwnego, że to właśnie sitodruki są tak cenione przez kolekcjonerów.
„W serigrafii cenię to, że mam wpływ na każdy etap druku: od wyboru papieru, po mieszanie farb. Można uzyskać nieziemskie kolory - nie ogranicza nas paleta komputerowego wydruku CMYK, który nie radzi sobie z nasyconymi barwami. Kolory mogą być zatem fluorescencyjne!”
Sitodruk / druk sitowy / serigrafia – tradycyjna, znana od XVII w. szlachetna technika drukarska. Odbitki drukuje się przetłaczając farbę przez matrycę/sito. Każdy kolor aplikuje się osobno, co wymaga niezwykłej precyzji i staranności.
Odbitki powstają w krótkich, zazwyczaj limitowanych edycjach, egzemplarze mogą różnić się detalami np. stopniem pokrycia farbą. W sitodruku uzyskuje się piękne, niezwykle intensywne kolory.
Grafiki są zwykle (choć nie zawsze) numerowane i sygnowane, drukowane w limitowanych ilościach, mają wartość kolekcjonerską. Sitodruki limitowane sprzedawane są wraz z certyfikatami autentyczności, które poświadczają ich oryginalność, autorski charakter i najwyższą jakość.
"Jest to rękodzieło, odbitki nieznacznie różnią się od siebie, można je powąchać, dotknąć faktury położonej farby, zupełnie jak przy obrazie".
- Patryk Mogilnicki


"Grafiki drukuję przeważnie w krótkich limitowanych edycjach np. 35 sztuk. Każda jest przeze mnie numerowana i podpisana. Po zakończeniu edycji nie wracam już do danego wzoru, tym samym odbitki nabierają wartości kolekcjonerskiej i jest ich np. tylko 35 na całym świecie!"
- Patryk Mogilnicki
W wall-being swoje serigrafie oferują Sabina Samulska, Patryk Mogilnicki, Michał Chojnacki, Kasia Jasińska, Why Duck Krystian Ścigalski, Pracownia Witryna i Agata Królak.
Sitodruki w ofercie wall-being
O druku offsetowym i pigmentowym - naszych najbardziej popularnych rodzajach druku przeczytasz w tym artykule. Jeśli interesuje Cię risografia lub giclee, zajrzyj tu.