Jej obfitość Jesień – plakaty dla entuzjastów i przeciwników jesieni

Jesienią wyciszamy się, wracamy do rytmu, czerpiemy radość z bycia w domu – picia herbaty, czytania książek i oglądania filmów. Po tygodniach letniego szaleństwa i zamieszania, na nowo cieszą codzienne rytuały, miękki sweter, szalik i koc. Jednocześnie jesteśmy świadkami spektakularnych przemian w naturze: najpierw eksplozja kolorów, a potem stopniowe przejście w stan uśpienia. I to wszystko ma odzwierciedlenie w plakatach polskich artystów.

Przemiany w naturze i na ilustracji

Wszystkie fazy jesiennych przemian mają swoje odbicie na naszych plakatach, które kolorami, nastrojem i tematami opowiadają o przyrodzie i emocjach typowych dla tego czasu.

Mamy więc wiele obrazów przyrodniczych, które powstały z zachwytu nad jesiennym lasem i jego mieszkańcami, są plakaty kulinarne – gratka dla miłośników kuchni sezonowej z cukiniami, dyniami, grzybami, domowymi przetworami („Słoiczki” Darii Solak), czy recepturami na rozgrzewające napary – oraz grafiki bardziej nostalgiczne, dla osób, które jesienią popadają w melancholię.

Dom, kolor, las

Dla tych, którym daleko do entuzjazmu jesienią, jest też nurt ilustracji przedstawiających metody walki ze spadkiem nastroju i temperatury – jak „Suknia wieczorowa” Jagody Jankowskiej, gdzie tytułową kreacją jest gruba kołdra, „Kocyk” Anny Rudak , czy „Domatorka” Asi Wójtowicz – kobieta w golfie naciągniętym na twarz.

"Każdy sposób zapewnienia sobie komfortu jest dobry i jak najbardziej na miejscu, kiedy aura zniechęca do wychodzenia".

Mamy też obrazy o charakterze „motywacyjnym” , czyli wizerunki osób szczęśliwych z powodu przebywania na świeżym powietrzu, w lesie, na spacerze z psem, czy jak ta mała żabka z plakatu do pokoju dziecięcego „Żaba” Ja Cię Broszę – w strugach deszczu. Każdy z plakatów pokazuje trochę inne oblicze jesieni, w jej najlepszych i najtrudniejszych momentach (jak „Do zobaczenia na wiosnę” Nieszki Skłodowskiej).

To skomplikowane

Zwykle nasza relacja z tą porą roku jest dosyć złożona i różnorodna, i ten skomplikowany status związku świetnie oddają grafiki naszych artystów.

"Kiedy parę lat temu w social mediach wybuchło słowo „jesieniara”, ilustrowane zdjęciami kubka z herbatą/kawą i kolorowymi liśćmi, okazało się (co dla wielu osób było sporym zaskoczeniem), że jest rzesza ludzi, którzy uwielbiają jesień. Czekają na jej nadejście, fotografują wszelkie jej przejawy i z radością witają koniec lata".

Dla „jesieniar” nasza kolekcja będzie tym, czym dla dzików poszukiwanie trufli – ekscytacją i wielką przyjemnością!

Możemy wybrać sobie taką jesień, jaką lubimy, kochamy i/lub tolerujemy. Oczywiście w formie plakatu na ścianę. Ważne jest to, co na nas działa, co do nas przemawia i jaki obraz wzbogaci naszą codzienność. Czy szukamy ciepłych kolorów, czy chcemy przywołać przyjemność bycia w przytulnym domu („Dom z oddechem” Sunday is Monday), czy raczej interesują nas wyprawy z plecakiem („Przygoda” Oli Ogorzałek) i kontemplowanie piękna przyrody.

Ciepło i przytulnie

Zachęcamy Was do artystycznych eksploracji – poszukajcie własnej wersji jesieni wśród niemal 100 wzorów plakatów polskich artystów. Znajdziecie tu mnóstwo inspiracji do każdego wnętrza i pomieszczenia: obrazy do salonu, plakaty do sypialni, kuchni i oczywiście pełne kolorów grafiki do pokoju dziecięcego. Bo jesień to dobry czas na zmiany we wnętrzach! Możemy na nowo docenić ciepło i przytulność naszych domów, świeżym okiem spojrzeć na naszą przestrzeń, dodać jej koloru, charakteru, a sobie codziennej przyjemności obcowania ze sztuką.

Dodano do ulubionych
Artykuł został usunięty z koszyka