Kilka słów o druku: drzeworyt i linoryt

Linoryt i drzeworyt to znane od wieków techniki druku warsztatowego, które mimo upływu lat są wciąż przedmiotem artystycznych eksperymentów kolejnych pokoleń twórców. Zarówno drzeworyt, jak i późniejszy linoryt, to techniki druku wypukłego, polegające na odbijaniu na papierze wzorów naniesionych i wyrytych w linoleum lub drewnie. Obie techniki mają tę zaletę, że nie wymagają dużej ilości specjalistycznego sprzętu ani wielkiej pracowni, dlatego warsztat można rozwijać nawet we własnym domu.

Drzeworyt

Drzeworyt to technika graficzna znana od starożytności, rozwinięta i rozpowszechniona w II połowie XV wieku m.in. przez Albrechta Dürera, który nadał drzeworytowi rangę samodzielnego dzieła sztuki.

Tworzenie drzeworytu polega na naniesieniu wzoru na drewniany, zagruntowany kawałek drewna, a następnie przy pomocy dłut i rylców wycięcia tła i nałożenia wałkiem farby. Odbitki uzyskuje się przykładając papier do drewna i pocierając kostką introligatorską lub prasą ręczną.

Drzeworyt miewał w historii sztuki okresy szczególnego rozwoju: w XIV wieku odkryto sposób na cieniowanie, w XVI na uzyskiwanie wielu kolorów przy pomocy oddzielnych matryc, a w XVIII wieku Thomas Bewick wynalazł drzeworyt sztorcowy, który dał możliwość uzyskiwania niezwykle precyzyjnych ilustracji i zaowocował rozkwitem techniki drzeworytniczej.

W wall-being autorką drzeworytów jest Basia Pospischil.

Linoryt

"Linoryt okazał się strzałem w dziesiątkę. Sam proces jest bardzo relaksujący. Wyłączam się na parę godzin zarówno przy wycinaniu jak i przy drukowaniu, i skupiam na jednej rzeczy. Satysfakcjonujące jest też to, że wynikiem wielogodzinnej pracy jest od kilkunastu do kilkudziesięciu odbitek, więc na bieżąco widzę efekty swojej pracy."

Linoryt jest młodszym bratem drzeworytu, odbitki uzyskuje się dokładnie w taki sam sposób, różnica polega jedynie na zastosowaniu linoleum zamiast drewna. Linoleum, wbrew powszechnej opinii, to tworzywo o naturalnym składzie: jest to masa z włókna lnianego, oleju lnianego, mączki drzewnej i pigmentu.

Linoryt stosowano początkowo do produkcji tapet, dopiero na początku XX wieku został spopularyzowany przez Franza Cižka, Henriego Matisse’a, później Pabla Picassa.

Linoryty dostępne w wall-being

Dla wszystkich miłośników unikatowych printów mamy w ofercie zarówno linoryty, drzeworyty, jak i sitodruki i risografie. Wiele z prac dostępnych w dziale GRAFIKA to numerowane i sygnowane przez artystów plakaty, które sprzedajemy wraz z certyfikatami autentyczności, potwierdzającymi ich oryginalność i limitowany nakład.

Dodano do ulubionych
Artykuł został usunięty z koszyka