Wielka parada

89,00 zł

- +

Darmowa dostawa od 300 zł
Planowana wysyłka: 2 dni
 
Opis plakatu

Etnoilustracje bamberskie to cykl 12 plakatów, które powstały w oparciu o źródła etnograficzne i opowieści muzealne zasłyszane od najstarszych Bambrów poznańskich. 

Etnoilustracja przedstawia scenę miejską. W opowieściach muzealnych Bambrów, a także w pismach prof. Marii Paradowskiej, etnografki i jednej z pierwszych badaczek tej kultury, niejednokrotnie pojawiają się wspomnienia dawnych, strojnych Bamberek. Poprzez swoje piękne stroje zwracały one uwagę wszystkich przechodniów na ulicy. Stąd nieraz mówiono, że Bamberki to kobiety bardzo paradne. Bamberki dumnie przechadzały się w grupach, najczęściej podczas wyjść na Stary Rynek lub do kościoła. Jednym z takich charakterystycznych miejsc spotkań była słynna, poznańska Fara. Zawsze w niedzielę bamberskie panny szły gęsiego, chodnikiem. W bogato podkładanych spódnicach ich figury były bardzo rozłożyste. I to tak, że niemal niemożliwe było aby jedna panna idąc obok drugiej zmieściła się na wspólnej ścieżce. Stąd o Bamberkach nie raz śpiewano:

Ja taka pękata

Ja sobie nie taka!*

 

*źródło: M. Paradowska Bambrzy, Wydawnictwo Media Rodzina

Plakaty sprzedajemy bez ram.

Druk cyfrowy, pigmentowy.

Papier Canon Photo Matt 180 g/m2 / jakość 600 dpi / 12 pigmentów.

Kolory mogą się różnić, w zależności od ustawień monitora.

Plakaty wysyłamy w twardej, tekturowej tubie.

Artysta: Etnoilustracje

Etnoilustracje to cykl prac, które w unikalny sposób przybliżają współczesnemu odbiorcy wątki związane z rodzimą tradycją. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu, łączą motywy graficzne inspirowane wzornictwem ludowym z humorystycznymi gadkami, które animują przedstawione sceny. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne niemal dla każdej małej społeczności. Dzięki nim widz ma szansę na nowo odkryć półfantastyczny świat zdarzeń, przedmiotów i postaci, które odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów i historii z nimi związanych.

Autorzy: Monika Michaluk, Michał Stachowiak

 

 
Cechy
Tematy Kolor, Miasto
Kolor Czerwony, Żółty, Niebieski
Ikony Nowość

Inne plakaty Etnoilustracje :