Weselisko na Ratajach

89,00 zł

- +

Darmowa dostawa od 300 zł
Planowana wysyłka: 2 dni
 
Opis plakatu

Etnoilustracje bamberskie to cykl 12 plakatów, które powstały w oparciu o źródła etnograficzne i opowieści muzealne zasłyszane od najstarszych Bambrów poznańskich. 

Słynny etnograf, Oskar Kolberg w jednym ze swoich podań opisał wesele bamberskie, którego był świadkiem, a które w 1859 r odbyło się na podpoznańskiej wsi Rataje (źródło: O. Kolberg Lud. Księstwo Wielkopolskie, T.I). Jednym z opisanych, tamtejszych obyczajów była między innymi tzw. kradzież bucika. Zabawa wyglądała w następujący sposób: kiedy państwo młodzi po powrocie z kościoła zasiadali za stołem, ktoś z obsługi przynosił im talerz rosołu. Najpierw panna młoda częstowała pana młodego, po czym ten robił to samo. Następnie młoda para wrzucała do talerza kilka monet i oddawała go drużbie. Kiedy już wszyscy goście byli po obiedzie, pod stół zakradał się młody ejber* i ściągał but z nogi panny młodej. Po obiedzie rozpoczynała się licytacja bucika. Uzbierane w ten sposób pieniądze podarowywano orkiestrze. Kolejnym punktem wesela były tańce, a sama impreza była bardzo było huczna - z tego właśnie słynęły bamberskie przyjęcia.

*ejber – tym mianem w gwarze wielkopolskiej określano urwisa, małego psotnika

Plakaty sprzedajemy bez ram.

Druk cyfrowy, pigmentowy.

Papier Canon Photo Matt 180 g/m2 / jakość 600 dpi / 12 pigmentów.

Kolory mogą się różnić, w zależności od ustawień monitora.

Plakaty wysyłamy w twardej, tekturowej tubie.

Artysta: Etnoilustracje

Etnoilustracje to cykl prac, które w unikalny sposób przybliżają współczesnemu odbiorcy wątki związane z rodzimą tradycją. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu, łączą motywy graficzne inspirowane wzornictwem ludowym z humorystycznymi gadkami, które animują przedstawione sceny. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne niemal dla każdej małej społeczności. Dzięki nim widz ma szansę na nowo odkryć półfantastyczny świat zdarzeń, przedmiotów i postaci, które odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów i historii z nimi związanych.

Autorzy: Monika Michaluk, Michał Stachowiak

 

 
Cechy
Tematy Kolor, Ślub
Kolor Żółty, Pomarańczowy
Ikony Nowość

Inne plakaty Etnoilustracje :