Bamber cztery córki miał

89,00 zł

- +

Darmowa dostawa od 300 zł
Planowana wysyłka: 2 dni
 
Opis plakatu

Etnoilustracje bamberskie to cykl 12 plakatów, które powstały w oparciu o źródła etnograficzne i opowieści muzealne zasłyszane od najstarszych Bambrów poznańskich.

Etnoilustracja pt. Bamber cztery córki miał… przedstawia scenę związaną z przygotowywaniem posagu dla panien na wydaniu. Do posagu Bamberek należały mi. kufry, korale, kornety i bogate stroje, które występowały w kilku różnych odmianach oraz kolorach (tj. żółty, niebieski, zielony i czerwony). Scena opowiada także o szyciu i projektowaniu sukien dla Bamberek, a słynęły one z wielkiego zamiłowania do mody. Kultowe stroje bamberskie z kornetami w roli głównej były bardzo kosztowne. Ciekawostką jest, że ozdoby te nosiły wyłącznie panny na wydaniu, a nie małe dziewczynki czy też mężatki. Te  przywdziewały o wiele skromniejsze stroje. Za zakup wyprawki i kompletowanie posagów odpowiadali ojcowie. Suknie córek komunikowały zamożność gospodarzy, a wyprawienie jednej panny było nie lada wydatkiem. Szczególnie, że przeciętny Bamber miał po kilka córek. Szyciem sukien i wytwarzaniem kornetów zajmowały się krawcowe i rzemieślniczki miejskie, które się w tym specjalizowały. Ubrania były szyte na miarę. Podobnie wykonywano kornety - każdy z nich był oparty o nieco inny wzór, pasujący do urody i charakteru swojej właścicielki.

Plakaty sprzedajemy bez ram.

Druk cyfrowy, pigmentowy.

Papier Canon Photo Matt 180 g/m2 / jakość 600 dpi / 12 pigmentów.

Kolory mogą się różnić, w zależności od ustawień monitora.

Plakaty wysyłamy w twardej, tekturowej tubie.

Artysta: Etnoilustracje

Etnoilustracje to cykl prac, które w unikalny sposób przybliżają współczesnemu odbiorcy wątki związane z rodzimą tradycją. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu, łączą motywy graficzne inspirowane wzornictwem ludowym z humorystycznymi gadkami, które animują przedstawione sceny. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne niemal dla każdej małej społeczności. Dzięki nim widz ma szansę na nowo odkryć półfantastyczny świat zdarzeń, przedmiotów i postaci, które odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów i historii z nimi związanych.

Autorzy: Monika Michaluk, Michał Stachowiak

 

 
Cechy
Tematy Kobieta, Kolor, Etno
Kolor Czerwony, Niebieski
Ikony Nowość

Inne plakaty Etnoilustracje :