Dziś z Bambrami świętujemy!

89,00 zł

- +

Darmowa dostawa od 300 zł
Planowana wysyłka: 2 dni
 
Opis plakatu

Etnoilustracje bamberskie to cykl 12 plakatów, które powstały w oparciu o źródła etnograficzne i opowieści muzealne zasłyszane od najstarszych Bambrów poznańskich.

Historia poznańskich Bambrów jest nie tylko opowieścią o losach małej grupy migracyjnej, która pomogła dźwignąć miasto z powojennego kryzysu. To także przypomnienie ponadczasowych wartości takich jak kreatywność (Bambrzy stworzyli unikatową modę i własny kanon kobiecego piękna), gospodarność (życie podpoznańskich chłopów - w tym Bambrów - to wieloletnia, sąsiedzka współpraca na wspólnej ziemi), dobre sąsiedztwo (pokazali, że asymilacja nie musi wykluczać dbałości o własną odrębność i kulturę), solidarność (dom jest tam, gdzie dobrzy i życzliwi ludzie), a także przyjaźń (wielokulturowe podwórka i zawieranie mieszanych małżeństw). Historia Bambrów to również przypomnienie etosu pracy. Słynęli oni z sumienności i przedsiębiorczości, co w znacznym stopniu wpłynęło na ukształtowanie się wizerunku poznaniaków i Wielkopolan.

Plakaty sprzedajemy bez ram.

Druk cyfrowy, pigmentowy.

Papier Canon Photo Matt 180 g/m2 / jakość 600 dpi / 12 pigmentów.

Kolory mogą się różnić, w zależności od ustawień monitora.

Plakaty wysyłamy w twardej, tekturowej tubie.

Artysta: Etnoilustracje Bamberskie

Etnoilustracje bamberskie to projekt Moniki Michaluk (koncepcja, teksty, opracowania) i Michała Stachowiaka (opracowanie graficzne i ilustracyjne), który składa się z 12 plakatów nawiązujących do tradycji Bambrów Poznańskich. Każdy z plakatów jest osobną historyjką, przedstawioną w formie motywu słowno-graficznego. Wszystkie opracowania powstały w oparciu o źródła etnograficzne i opowieści muzealne zasłyszane od najstarszych Bambrów poznańskich. Są to potomkowie dawnych osadników, którzy aż 300 lat temu przybyli z Bambergu do Wielkopolski. Od tamtego czasu przedstawiciele tej małej grupy migracyjnej są ważnymi współtwórcami kultury i siły gospodarczej tego regionu. Etnoilustracje bamberskie zachwycają wzornictwem ale też przypominają historię ważną dzisiaj - o tym jak różne grupy etniczne mogą razem tworzyć, zarówno miejsca jak i wartościowe relacje społeczne. Projekt ma wysoką wartość estetyczną i edukacyjną. Jest szczególnie skierowany do najmłodszych ale zainteresuje również entuzjastów etnodizajnu. Te plakaty mają moc - nie tylko ozdobią wnętrze ale też opowiedzą niejedną, zaskakującą historię. Projekt ukazał się również w postaci wystawy edukacyjnej. 

 

 
Cechy
Tematy Miasto, Etno, Kolor
Kolor Bordowy, Niebieski
Ikony Nowość

Inne plakaty Etnoilustracje Bamberskie: