Chodzenie z pępkiem

89,00 zł

- +

Darmowa dostawa od 300 zł
Planowana wysyłka: 2 dni
 
Opis plakatu

Etnoilustracje bamberskie to cykl 12 plakatów, które powstały w oparciu o źródła etnograficzne i opowieści muzealne zasłyszane od najstarszych Bambrów poznańskich.

Etnoilustracja nawiązuje do pieśni wielkopolskich żniwiarzy, polskiego i bamberskiego pochodzenia. Po żniwach rolnicy rozpoczynali chodzenie z tzw. pępkiem, czyli bukietem zroionym z ostatnich kłosów zebranych z pola i ozdobionych kwiatami i tasiemkami. Bukiet zatykano na kosie przodownika. W takim orszaku, grając i śpiewając, niesiono pępek gospodarzom. Obok chłopaka z pępkiem na kosie, który prowadził orszak, zawsze szły wystrojone panienki - często właśnie Bamberki. Istotą tego obrzędu było dziękczynienie za urodzajność ziemi i pomyślne, wspólnie zebrane zbiory.

Plakaty sprzedajemy bez ram.

Druk cyfrowy, pigmentowy.

Papier Canon Photo Matt 180 g/m2 / jakość 600 dpi / 12 pigmentów.

Kolory mogą się różnić, w zależności od ustawień monitora.

Plakaty wysyłamy w twardej, tekturowej tubie.

Artysta: Etnoilustracje

Etnoilustracje to cykl prac, które w unikalny sposób przybliżają współczesnemu odbiorcy wątki związane z rodzimą tradycją. Prace utrzymane są w estetyce etnodizajnu, łączą motywy graficzne inspirowane wzornictwem ludowym z humorystycznymi gadkami, które animują przedstawione sceny. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne niemal dla każdej małej społeczności. Dzięki nim widz ma szansę na nowo odkryć półfantastyczny świat zdarzeń, przedmiotów i postaci, które odwołują się w bezpośredni sposób do źródeł etnograficznych, obiektów i historii z nimi związanych.

Autorzy: Monika Michaluk, Michał Stachowiak

 

 
Cechy
Tematy Lato, Natura, Kolor
Kolor Pomarańczowy, Niebieski, Żółty
Ikony Nowość

Inne plakaty Etnoilustracje :